Ministr kouzel
Ministr kouzel je politická funkce stojící v čele kouzelnické komunity a je oficiální hlavou ministerstva kouzel. Předsedá kouzelnické vládě a jedná se tak o ekvivalent mudlovských premiérů či ministerských předsedů. Do postu ministra kouzel jsou kandidáti voleni demokraticky, v časech krize však již byla tato pozice opakovaně nabídnuta předem vybraným jednotlivcům (příkladem může být Albus Brumbál, který všechny takové nabídky odmítl). <ref>Ministers for Magic | Wizarding World. https://www.wizardingworld.com/writing-by-jk-rowling/ministers-for-magic </ref>
Seznam ministrů kouzel
Ulick Gamp
1707 – 1718
Na Ulicka Gampa, předtím předsedu Starostolce, padl obtížný úkol dostat pod kontrolu rozdrobenou a vyděšenou kouzelnickou komunitu, vyrovnávající se s uvalením Mezinárodního zákona o utajování čar a kouzel. Jeho největší zásluhou bylo založení Oddělení pro uplatňování kouzelnických zákonů.
Damocles Rowle
1718 – 1726
Rowle byl zvolen díky své politické kampani, jejíž heslem bylo „Tvrdě na mudly“. Nakonec byl však nátlakem ze strany Mezinárodního sdružení kouzelníků donucen vzdát se funkce.
Perseus Parkinson
1726 – 1733
Pokusil se prosadit zákon, jenž by zakazoval uzavírat sňatky s mudly, čímž se ovšem minul s naladěním kouzelnické společnosti té doby, neboť kouzelnictvo již tehdy bylo anti-mudlovskými směry značně unaveno a přálo si klid a mír. Zbavili se ho při nejbližších volbách.
Eldritch Diggory
1733 – 1747
Byl oblíbeným ministrem, který poprvé zavedl nábor bystrozorů. Zemřel ve funkci (na dračí spalničky).
Albert Boot
1747 – 1752
Byl sympatický, ale neohrabaný. Rezignoval na funkci poté, co se mu nepodařilo zvládnout vzpouru skřetů.
Basil Flack
1752 – 1752
Ministr s nejkratším funkčním období vůbec. Vydržel pouhé dva měsíce – rezignoval poté, co se skřeti spojili s vlkodlaky.
Hesphaestus Gore
1752 – 1770
Gore byl jeden z prvních bystrozorů. Úspěšně se vypořádal s mnoha revoltami kouzelných stvoření, i když mnoho historiků se domnívá, že jeho odmítnutí zvážit rehabilitační program pro vlkodlaky, jednoznačně vedlo k více útokům. Obnovil a posílil Azkabanské vězení.
Maxmilian Crowdy
1770 – 1781
Jakožto otec devíti dětí se Crowdy jevil jako charismatický vůdce, jenž vyhnal několik extrémistických čistokrevných skupin, plánujících útok na mudly. Jeho náhlý a mysteriózní skon ve funkci se stal námětem mnoha knih a konspiračních teorií.
Porteus Knatchbull
1781 – 1789
V roce 1782 pro něho nechal tajně poslat mudlovský ministerský předseda Lord North, aby vyzvěděl, zda by nemohl něco udělat postupující duševní chorobou krále Jiřího III. Na veřejnost však pronikla zkazka, že Lord North věří na čaroděje, a o něco později byl nucen po návrhu na vyslovení nedůvěry na svou funkci rezignovat.
Unctuous Osbert
1789 – 1798
Všeobecně na něho bylo pohlíženo jako na někoho, kdo se až příliš nechává ovlivňovat bohatými a vlivnými čistokrevnými.
Artemisia Lufkinová
1798 – 1811
Stala se vůbec první ministryní kouzel. Založila Odbor pro mezinárodní kouzelnickou spolupráci a usilovně lobovala za to, aby se v době její vlády pořádalo Mezinárodní mistrovství světa ve famfrpálu právě na britské půdě. Nutno dodat, úspěšně.
Grogan Stump
1811 – 1819
Mezi lidmi se stal velmi oblíbeným ministrem kouzel. Byl také vášnivým fanouškem famrfpálu (fandil Tutshillským tornádům) a dal vzniknout Odboru kouzelných her a sportů. Podařilo se mu také poradit si se zákony týkající se kouzelných bytostí, které byly po dlouhou dobu předmětem sváru.
Josephina Flintová
1819 – 1827
Během funkce se u ní projevil nezdravý sklon k anti-mudovským názorům. Nesnášela novou mudlovskou technologii, jakou byl například telegraf, o kterém tvrdila, že narušuje správné fungování hůlek.
Ottaline Gambolová
1827 – 1825
Zastávala mnohem otevřenější postoj než její předchůdkyně. Gambolová vytvořila speciální výbor, který se zabýval výzkumem mudlovského intelektu, jenž se v tomto období britského impéria ukázal být mnohem větším, než byla většina kouzelníků ochotna připustit.
Rodolphus Lestrange
1835 – 1841
Byl zpátečnickým ministrem, který se pokusil zrušit Oddělení záhad – to ho však zcela ignorovalo. Nakonec se vzdal funkce z důvodu podlomeného zdraví, všeobecně však kolovaly řeči, že se ve skutečnosti nedokázal vyrovnat s napětím v povolání.
Hortensia Milliphuttová
1841 – 1849
Zavedla více zákonů, než kterýkoliv předchozí ministr; mnoho z nich bylo užitečných, avšak některé byly poněkud zbytečné až únavné (například zákon ohledně zašpičatělosti klobouků apod.), což nejspíš zapříčinilo její politický úpadek.
Evangeline Orpingtonová
1849 – 1855
Byla důvěrnou přítelkyní královny Viktorie (která však nikdy nepřišla na to, že je Evangelina čarodějkou, natož pak ministryní kouzel). Panuje silné podezření, že Orpingtonová magicky (a nelegálně) zasahovala do Krymské války.
Priscilla Dupontová
1855 – 1858
Z neznámých důvodů pojala krajní averzi k mudlovskému premiérovi Lordu Palmerstonovi, což nakonec došlo tak daleko, že to začalo působit potíže (když se mu na příklad v kapse jeho kabátu začaly mince proměňovat na pulce) a Dupontová byla donucena podat demisi. Je ironické, že Palmerston byl mudly přinucen k demisi jen o dva dny později.
Dugald McPhail
1858 – 1865
Byl volbou najisto. Zatímco se mudlovská vláda potýkala se výraznými společenskými nepokoji, Ministerstvo kouzel zažívalo období nebývalého (a vítaného) klidu.
Faris Spavin
1865 – 1903
Spavin byl nejdéle sloužícím ministrem kouzel – a také nejukecanějším. Přežil „pokus o atentát na svou osobu“, (kopnutím) spáchaným kentraurem, jenž bytostně nesnášel pointu Spavinova neslavně proslulého vtipu o tom „jak takhle přijdou kentaur, duch a trpaslík do baru…“. Dostavil se na pohřeb královny Viktorie s admirálskou čepicí a frčkami, po čemž mu Starostolec jemně naznačil, že je čas ustoupit do pozadí (Spavinovi bylo v době, kdy opustil funkci, celých 147 let).
Venusia Crickerlyová
1903 – 1912
Stala se v pořadí druhým bystrozorem v postu ministra kouzel. Projevila se jako sympatická a zároveň spolehlivá osoba. Zahynula při děsivé nehodě při zahradničení (spojené s mandragorou).
Archer Evermonde
1912 – 1923
Byl ministrem kouzel během mudlovské I. světové války. Vydal nouzová zákonná opatření, která zakazovala čarodějkám a kouzelníkům do tohoto konfliktu jakkoliv zasahovat, neboť zde hrozilo vážné porušení Mezinárodní dohody o utajování. Tisíce kouzelníků ho však neuposlechlo a pomáhali mudlům, kde se dalo.
Lorcan McLaird
1923 – 1925
Přestože byl velmi nadaným kouzelníkem, nebyl úplně vhodným politikem. McLaird byl totiž neobyčejně uzavřený člověk, jenž upřednostňoval komunikaci se svým okolím výhradně jednoslabičnými slovy a pomocí různobarevných obláčků dýmu, které vypouštěl z konce své hůlky. Nakonec byl svým okolím, které mělo jeho výstředností již plné zuby, donucen z úřadu odstoupit.
Hektor Fawley
1925 – 1939
Nepochybně byl zvolen proto, že byl naprostým opakem McLairda. Fawley byl sice okázalý a energický, avšak nevzal dostatečně vážně v úvahu hrozbu, jakou pro kouzelnický svět představoval Gellert Grindelwald. Zaplatil za to svým postem.
Leonard Spencer-Moon
1939 – 1948
Na schopného ministra se vypracoval z roznašeče čaje v Oboru kouzelnických nehod a katastrof. Přestál dlouhé období mezinárodních konfliktů na straně mudlovské i kouzelnické. Úspěšně spolupracoval s Winstonem Churchillem.
Wilhelmina Tuftová
1948 – 1959
Tato veselá čarodějka předsedala období vítaného klidu a prosperity. Zemřela ve funkci po té, co až příliš pozdě zjistila, že je alergická na karamelky s příchutí hořečníku.
Ignatius Tuft
1959 – 1962
Syn předešlé ministryně. Poněkud tíhnul k extrémistickým ideologiím a celou svoji volební kampaň založil na popularitě své matky. Poté, co slíbil, že zavede kontroverzní a nebezpečný program na šlechtění mozkomorů, byl donucen rezignovat.
Nobby Leach
1962 – 1968
Stal se prvním ministrem kouzel s mudlovskými rodiči. To samozřejmě vyvolalo značnou konsternaci v řadách starších, čistokrevných politiků, z nichž mnoho rezignovalo na znamení protestu proti jeho jmenování.
Verze ministrů dle Protega
Quillon Yarbury
1968 - 1972
Zestárlý ministr kouzel, který vystřídal na ministerstvu mnoho postů a oddělení. Po většinu své vlády se snažil ignorovat začínající hrozbu jisté sekty. Nakonec rezignoval na svůj post ze záhadných důvodů a stal se pacientem Nemocnice u sv. Munga.
Luciano Bleuler
1972 - 1975
Spojenec Smrtijedů, který jim pomáhal krýt některé aktivity. Zapříčinil se o uprchnutí usvědčeného Smrtijeda Alexandra Wolfa a držel i ochrannou ruku nad dalšími, například Sebastienem Martinem (Rollandem). Nakonec byl zabit sukubou, kterou na něj poslala skupina černokněžníků.
Kanonická verze ministrů
Linie ministrů podle kánonu, která už neodpovídá realitě Protega.
Eugenia Jenkinsová
1968 – 1975
Jenkinsová se dovedla skvěle vypořádat se vzpourami čistokrevných během Pochodu za motácká práva v pozdních šedesátých letech, ovšem nedlouho poté byla konfrontována prvním vzestupem Lorda Voldemorta. Brzy byla z funkce vystrnaděna jakožto neschopná se něčemu takovému postavit.
Harold Minchum
1975 – 1980
Zdál se být trochu extrémistou, zmnohonásobil počet mozkomorů hlídajících Azkaban, ale nedokázal potlačit zdánlivě nezadržitelný nástup Lorda Voldemorta k moci.
Millicent Bagnoldová
1980 – 1990
Musela se zodpovídat Mezinárodní konfederaci kouzelníků za nemalý počet porušení Mezinárodního zákonu o utajování během dne a noci následujícími po té, co Harry Potter přežil útok Lorda Voldemorta. Byla však velmi schopnou ministryní. Brilantně se obhájila dnes již neblaze proslulou větou: „Prosazuji naše neodcizitelné právo slavit!“ což vyvolalo nadšení u všech přítomných.
Kornelius Popletal
1990 – 1996
Popletal byl kariérista a až příliš velký konzervativec. Jeho vytrvalé odmítání pokračující hrozby návratu Lorda Voldemorta ho nakonec stálo funkci.
Rufus Brousek
1996 – 1997
V pořadí třetí bystrozor na místě ministra. Byl zavražděn při plnění funkce pobočníky Lorda Voldemorta.
Pius Břichnáč
1997 – 1998
V mnoha záznamech je nedohledatelný, neboť byl pod vlivem kletby Imperius po celou dobu své vlády a nebyl si vědom ničeho, co učinil.
Kingsley Pastorek
1998 – nyní
Dohlédl na dopadení a zatčení všech Smrtijedů a následníků Lorda Voldemorta. Původně se mu přezdívalo „prozatímní ministr“, než byl následně jmenován skutečným ministrem kouzel.
1 Před rokem 1707 byla nejdéle působícím (avšak ne jediným) vládním orgánem v Británii Kouzelnická rada. Avšak poté, co byl uveden v platnost Mezinárodní zákona o utajování, potřebovala kouzelnická společnost mnohem složitější, lépe strukturovanou a organizovanou vládu než jakou do té doby používala – takovou, která by mohla podporovat a řídit tajnou společnost, a také s ní komunikovat. V tomto seznamu jsou tedy uvedeni pouze kouzelníci a čarodějky, kteří měli funkci „ministra kouzel“.
Volby
Ministr kouzel je volen přímou volbou z lidu. V případě více než tří kandidátů se volba na ministra skládá ze dvou kol.
Zájemci musí napřed získat podporu Starostolce, tedy nadpoloviční většinu podpisů (tzn. 26), po jejich odevzdání jsou započítány mezi kandidáty. Všichni mají stejné příležitosti obhájit své názory a plány do budoucna a získávat voliče na veřejné volební debatě.
V prvním kole se hlasuje a postupují tři kandidáti s nejvyššími počty hlasů. Na hlasování je přesně týden, následně jsou hlasy spočteny a veřejně vyhlášeny.
Mezi vyhlášenými třemi kandidáty se pak rozhoduje ve druhém kole. Předtím zpravidla následuje ještě další volební debata a poté následuje další hlasování opět trvající týden.
Zdroje
<references /> Ministers for Magic | Wizarding World. https://www.wizardingworld.com/writing-by-jk-rowling/ministers-for-magic